INNTECH PGG

Czy wiedziałeś, że...

2023-02-16
Ekologiczna elektrownia w kopalni?

Rozwiązania i technologie istnieją, a nieczynnych wyrobisk kopalnianych jest sporo i będzie ich przybywało.


2022-11-24
Nie tylko Barbara

Zależnie od kraju, a nawet wydobywanych minerałów, górnicy nowego świata wybrali różnych opiekunów chroniących ich od niebezpieczeństw towarzyszących wykonywanej pracy.


2022-05-25
Cyfrowe bliźniaki

Ai Tominaga to japońska supermodelka brylująca na okładkach czasopism całego świata. Dlaczego piszemy o niej na stronach poświęconych technologii? Otóż dlatego, że ta piękna kobieta posiada już swojego wirtualnego klona zrealizowanego w ramach projektu „Digital Twin Label”. Celem tego przedsięwzięcia jest budowa do 2023 roku ponad 500 cyfrowych bliźniaków japońskich celebrytów.


2022-03-18
Nieakustyczne i bezwybuchowe środki kruszące

Górnictwo z rosnącym zainteresowaniem spogląda na rozpowszechniające się w budownictwie innowacyjne rozwiązanie, jakim są chemiczne metody wyburzania. Rozwiązanie to zapoczątkowane zostało w pracach rozbiórkowych budynków w centrach miast, gdzie zastosowanie materiałów wybuchowych wiąże się z wieloma rygorami, nieraz wykluczającymi ich zastosowanie. Prace prowadzone w tradycyjny sposób oznaczają z kolei wysokie koszty i konieczność długotrwałej rozbiórki prowadzonej etapami z użyciem sprzętu mechanicznego.


2021-12-29
Największy na świecie powerbank

Wydajność elektrowni wiatrowych, czy instalacji fotowoltaicznych w dużej mierze zależna jest od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. Nic dziwnego, że na świecie trwa technologiczny wyścig na najbardziej skuteczne przychwytywanie i magazynowanie energii. Ciekawą inicjatywą jest pilotażowy magazyn na Sardynii, w którym energia będzie przechowywana z wykorzystaniem procesu zamiany zgromadzonego dwutlenku węgla w ciecz.


2021-09-20
Karbon, czyli nowa epoka węglowa

Nie wdając się w zawiłości przyrodniczo-geologiczne węgiel powstał w wyniku naturalnych procesów biologicznych. Znamy również ponad 10 milionów organicznych związków węgla. Jest wśród nich włókno karbonizowane popularnie zwane karbonem. To nic innego jak włókno, które składa się praktycznie w całości z rozciągniętych struktur węglowych. Włókno węglowe to fantastyczny materiał pod wieloma względami.


2021-08-25
Testujemy nowe rozwiązania w transporcie podziemnym

SZORUJĄ JAK SIĘ PATRZY

Jak sprawić być środnik szyny był czysty, a system transportowy kopalni działał bez zakłóceń? Sprawa jest banalna tylko dla laika. Górnicy wiedzą, że chodzi o dochowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, a przy okazji poprawę ekonomiki produkcji. Dzięki współpracy naukowców i praktyków zostało opracowane, przebadane oraz wdrożone do produkcji i eksploatacji kilka rozwiązań umożliwiających czyszczenie środnika, które są testowane w naszych kopalniach.


2021-08-25
Górnictwo morskie - nadzieja czy zagrożenie?

Rosnące potrzeby, techniczne możliwości i ekonomiczna opłacalność sprawiają, że górnictwo morskie przeżywa okres rozkwitu. Najczęściej do wydobycia wykorzystuje się statki wiertnicze, platformy morskie, ale również szyby położone na lądzie lub na sztucznych wyspach.


2021-07-01
Rekordowy odwiert na oceanie

Aż dziewięć filmów, serial, gra komputerowa oraz powieść Juliusza Verne’a nosi tytuł „Powrót do wnętrza ziemi”. Już to wskazuje jak bardzo interesuje nas to, co kryje ziemia. Niedawno na łamach niniejszego magazynu, przypomnieliśmy o najgłębszym na świecie Super Głębokim Odwiercie Kolskim w obwodzie murmańskim w Rosji, sięgającym 12 kilometrów głębokości. W połowie maja bieżącego roku japońscy inżynierowie wwiercili się w dno Oceanu Spokojnego na rekordową głębokość aż 8 kilometrów. Tym samym pobity został rekord z 1978 roku, kiedy to statek badawczy Glomar Challenger dokonał odwiertu w obrębie Rowu Mariańskiego na głębokości ok. 7 kilometrów.


2021-06-09
Nie tylko panele...

Zalety fotowoltaiki są jasne, zwłaszcza że od kilku lat prawo stało się jeszcze bardziej przyjazne potencjalnym inwestorom. Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec marca br. blisko 4,5 GW. Liczba nowych instalacji PV w marcu to 24 865. Nic dziwnego, że kolejne dachy uginają się pod panelami fotowoltaicznymi. Tymczasem kolejne innowacje z ośrodków badawczych trafiają do produkcji i wkrótce może się okazać, że panele to przestarzała technologia.


2021-04-27
BATem w ekologię

„Sztuka wojny” - książka popularna w świecie biznesowym jest znana jako zbiór uniwersalnych zasad postępowania, które dotyczą nie tylko pola bitwy, lecz także prowadzenia interesów. A skoro biznes to wojna, musimy uważać, aby nie oberwać, czyli nie dostać batów. Przeciwnie, musimy z nimi żyć i wygrać, zwłaszcza że wspomniane BAT-y (pisane wielką literą) to nic innego jak akronim angielskiego wyrażenia Best Available Technology, czyli Najlepsze Dostępne Techniki.


2021-04-27
Egzoszkielety - od fantastyki do rzeczywistości

„Transformers", "Obcy" i "Awatar", to tylko kilka tytułów filmowych, w których mogliśmy podziwiać egzoszkielety. Tymczasem urządzenia te już dawno z masowej wyobraźni trafiły na rynek. Pracownie badawcze opuszczają kolejne modele, ale nie po to, by walczyć z galaktycznymi agresorami, lecz wspomagać niepełnosprawnych, żołnierzy oraz budowlańców, górników i pracowników magazynów.


2021-03-15
Powłoki samopoczyszczące w walce z wirusami

Niby wszyscy o tym wiedzieliśmy, ale dopiero pandemia covidowa dobitnie pokazała nam, w jak brudnym otoczeniu żyjemy. Nawet pozornie najbardziej czysta powierzchnia pełna jest różnego rodzaju wirusów, bakterii i innych mikrobów. Myjemy ręce, dezynfekujemy, co się da, a te paskudztwa ciągle są wśród nas. Szczególnie dotkliwe jest to w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, które nieustannie z determinacją walczą o higienę. O tym, jak mało skuteczna jest ta walka, informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): w samej Unii rocznie około 3 miliony ludzi ulegają zakażeniu w środowiskach szpitalnych, co dla 25 000 z nich kończy się śmiercią.


2021-02-15
Popis górniczych umiejętności, czyli najdłuższy tunel świata

Temperatura sięgająca 40 st. C, wilgotność względna niemal 100 procent, ponad 2 kilometry skał nad głową i 9 ofiar śmiertelnych. To nie opis pracy w kopalniach, ale prezentacja warunków pracy górników zatrudnionych przy budowie bazowego tunelu kolejowego Świętego Gotarda.


2021-01-15
Szyb wiercony od dołu

Gdybyśmy myśleli konwencjonalnie, prawdopodobnie dzisiaj zastanawialibyśmy się jak sprawić, by konie biegały szybciej i mogły udźwignąć większy ciężar. Carl Benz w 1885 roku pomyślał niebanalnie i skonstruował pierwszy samochód trójkołowy, rozpoczynając trzy wieki motoryzacji. W branży górniczej również nie brak nowatorskich pomysłów, także tych realizowanych przez inżynierów z PGG, a prekursorskie pomysły pojawiają się na całym świecie.

Zespół niemieckich, szwedzkich i południowoafrykańskich ekspertów górniczych testuje w kopalniach Południowej Afryki system SBM (shaft boring machine), czyli maszynę do wiercenia szybów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że szyb jest wiercony od dołu do góry.


2020-12-18
Prędkość samolotu plus wygoda kolei

Wyobraźmy sobie sytuację, że po porannej kawie jedziemy pociągiem do Sopotu, kąpiemy się w morzu, po czym wracamy do domu na obiad, by zdążyć na popołudniową zmianę w kopalni. Jeśli pociąg pojedzie 1200 kilometrów na godzinę, to podróż w obie strony potrwa 60 minut. Dziś to jeszcze wizja, ale nie aż tak nierealna jakby się nam wydawało.


2020-11-12
Elektrownie węglowe bez CO2?

W czasach, kiedy węgiel z wolna traci swój pociągający urok, a coraz więcej odbiorców skłania się ku energii pozyskiwanej chociażby z gazu, producenci węgla szukają rozwiązań na zwiększenie stopnia neutralności klimatycznej. Jeden ze światowych liderów branży węglowej (USA), mimo że nie obowiązują go uregulowania polityki klimatycznej Unii Europejskiej, intensywnie szuka rozwiązań tego problemu.


2020-07-31
Wodór paliwem przyszłości?

Wodór jest paliwem przyszłości, które można osiągnąć na wiele sposobów. Nas najbardziej interesuje przemysłowe pozyskiwanie poprzez oddziaływanie na rozżarzony węgiel parą wodną ( C+H2O →CO+H2↑).

Polska Grupa Górnicza, jako największy producent węgla może być liczącym się partnerem w tym przedsięwzięciu.


2020-07-01
Energię można pozyskać z cienia

Dywersyfikacja źródeł energii jest nieuchronna. Istotne jest tylko tempo dokonywanych przemian. Cały świat szuka kolejnych źródeł zasilania zdolnych uzupełnić, a kiedyś może zastąpić energetykę tradycyjną. Wszyscy znamy energię jądrową, wiatrową, słoneczną… Wymieniać można by długo, gdyż energia otacza nas z każdej strony. Jest uwalniana we wszystkich komórkach naszego organizmu i sprzętach domowych. Występuje również w przyrodzie. Krótko mówiąc – jest po prostu wszędzie.


2020-05-25
Rozwój internetu odbywa się w kosmosie

Codzienne przeloty satelitów Starlink stały się dla wielu urozmaiceniem monotonii kwarantanny i siedzenia w domu. W ramach programu Starlink założona przez Elona Muska firma SpaceX planuje wynieść na orbitę czterdzieści dwa tysiące satelitów, które będą zapewniały dostęp do internetu w każdym miejscu na świecie. Jej celem jest objęcie zasięgiem miejsc, w których obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony.


2020-04-20
ProteGO SAFE: aplikacja pomocna w walce z koronawirusem

Popularny swego czasu w środowisku medycznym dowcip w dobie pandemii traci na swej aktualności. Dowcip brzmiał następująco: Pacjentów, którzy sprawdzili swój stan zdrowia w „google”, a potrzebują drugiej opinii, prosimy o skorzystanie z wyszukiwarki „yahoo”.
Dziś coraz częściej nawet lekarz z osiedlowej przychodni leczy nas w sposób zdalny, za pomocą telefonu czy komputera. Nic więc dziwnego, że przybywa aplikacji wspomagających walkę z koronawirusem.


2020-04-13
Aplikacja wspierająca Polaków w walce z koronawirusem

Pandemia wyzwoliła w nas takie pokłady kreatywności, że opisanie ich wszystkich przekroczyłoby ramy tego artykułu. Jednym z nowszych a zarazem interesujących przykładów aktywności w walce z koronawirusem jest POLCOVID-19. Mówiąc wprost jest to aplikacja stworzona przez polskich naukowców, m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, której głównym celem jest pomoc Polakom w lepszej identyfikacji ryzyka koronawirusa i wsparcie rządzących w działaniach prewencyjnych.


2020-04-01
Mydłem w wirusa

W czasach, kiedy słowo koronawirus jest odmieniane przez wszystkie przypadki, warto przyjrzeć się, z czym mamy do czynienia. Miłośnicy horrorów i gier komputerowych z pewnością wiedzą, co to „zombie” żywy trup, umarlak, czyli coś paskudnego. Takim „zombie” jest z wirus, który sam nie żyje, a nas zabija.


2020-04-21
Testujemy uchwyty sanitarne

Temat epidemii wywołanej przez koronawirusa zdominował cały świat. Walkę z pandemią prowadzimy właściwie wszyscy, między innymi przestrzegając zaleceń władz, czy pozostając w kwarantannie. Swoje zadania wypełniają służby medyczne, transportowe, porządkowe, handel i gospodarka.

Biuro Innowacji i Implementacji Nowych Technologii również testuje różne rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa epidemiologicznego pracowników PGG S.A.


2020-03-18
Sięgając głębiej

Uczciwie mówiąc, mniej wiemy o tym, co znajduje się pod naszymi stopami, niż co znajduje się po drugiej strony Układu Słonecznego. Niebawem minie czterdzieści lat od czasu, gdy sowieccy uczeni wykonali najgłębszy, jak dotychczas, odwiert w ziemi. Rosjanie wykonali tak zwany Super Głęboki Odwiert Kolski w obwodzie murmańskim, docierając na głębokość 12 kilometrów.


2020-02-17
Mięso bez mięsa

Powstają innowacyjne w skali światowej zamienniki mięsa oparte na kiełkach. Dzięki temu możliwe będzie zjedzenie mięsa bez grama mięsa.

Na bazie kiełków słonecznika, pszenicy i nasion roślin strączkowych opracowywany jest 100% produkt roślinny, o wysokiej zawartości białka, który niebawem każdy będzie mógł nabyć w różnych sklepach stacjonarnych.


2020-02-03
Inteligentne roboty na lotnisku

Na jednym z największych i najruchliwszych lotnisk świata – Incheon w Korei Południowej można spotkać dwa typy inteligentnych robotów. Jedne z nich mogą udzielać informacji podróżnym, natomiast drugie dbają o utrzymywanie czystości podłóg. Usługi świadczone przez roboty są bardzo dobrze odbierane przez pasażerów.


2019-12-23
Promieniowanie kosmiczne przenika do górotworu kopalni.

Badania przeprowadzone na początku XX w., podczas lotu balonem, ujawniły zmienność siły promieniowania w zależności od wysokości. Zaczęto zastanawiać się, jaki jego poziom przenika w głąb Ziemi.


2019-11-04
Wieczne długopisy

Istnieją długopisy, które bez problemu przeżyją swoich właścicieli i nie wymagają zmiany wkładu.

Długopisy będące zaprzeczeniem tymczasowości działają na zasadzie pierwszych ołówków, ale w nowoczesnym wydaniu. Nie ma w nim żadnych mechanizmów ani wkładu. Jest za to oprawiony w aluminium lub drewno stop, który po dociśnięciu do papieru pozostawia na nim ciemny, trwały ślad.


2019-10-30
Wykorzystanie technologii elektrolityczno-plazmowej

Do czyszczenia i ostrzenia przyrządów oraz narzędzi wykorzystywana jest technologia elektrolityczno-plazmowa.

Metodę tę można uznać za wysokowydajny, bezpieczny, tani i ekologiczny proces mający na celu uzyskanie odpowiedniej jakości powierzchni wyrobów i narzędzi metalowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest usuwanie mikroubytków oraz poprawienie jakości ostrza narzędzi z ultratwardych materiałów bez efektu cieplnego, czy też wykończenie noża z usunięciem nieprawidłowości jakości ostrza.


2019-08-20
Badania nieniszczące

Bez zbędnych przestojów technologicznych w zakładach przemysłowych, często wyposażonych w drogie i skomplikowane maszyny, możliwe jest przeprowadzanie badań nieniszczących (NDT), np. pomiaru naprężeń lub wykorzystanie zaawansowanej diagnostyki stali, czy też metody szybkiej detekcji nieciągłości wraz z oceną ich geometrii.


2019-07-09
TINDO - elektryczny autobus napędzany słońcem

W Australii, po ulicach miasta Adelaide, kursuje elektryczny autobus solarny. Jest to pierwszy na świecie środek transportu publicznego ładowany wyłącznie za pomocą energii słonecznej i używany codziennie przez mieszkańców miasta za pośrednictwem bezpłatnej usługi.


2019-05-17
Notes odporny na każde warunki

Pisanie w deszczu po kartkach w kratkę, linie lub gładkich - długopisem, ołówkiem, piórem, kolorową kredką? To możliwe!


2019-05-16
Radar w górnictwie

W górnictwie odkrywkowym oraz przemyśle ciężkim coraz częściej wykorzystuje się radary, które do niedawna znane były wyłącznie z zastosowania w sprzęcie wojskowym.


2019-05-17
Ekologiczne spalanie węgla

Opracowano nową technologię, która pozwala ekonomicznie oraz ekologicznie spalać węgiel w kotłach, także starego typu, tzw. „kopciuchach”.


2019-05-17
Garnek jako urządzenie do ładowania?

Na rynku dostępne są nieduże urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dodatkowego źródła zasilania z energii cieplnej.


2019-03-20
Suchy lód

Suchy lód, pozyskiwany z dwutlenku węgla (CO2) wykorzystywany jest do renowacji oraz czyszczenia maszyn i urządzeń precyzyjnych (może mieć zastosowanie w kopalniach). Czyszczenie suchym lodem jest metodą nieniszczącą powierzchni właściwej, co pozwala na wykorzystanie go nawet do renowacji urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych.

 



x Ta strona korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.